KORONAVİRÜSÜ TEDBİRLERİ KAPSAMINDA KİLİSEMİZ ZİYARETLERE KAPALIDIR.

 

AZİZ POLİKARP KİLİSESİ

Aziz Polikarp, İzmir'in koruyucu Azizi'dir. Her yıl 23 Şubat'ta Aziz Polikarp Bayramı kutlanır. Aziz Polikarp Kilisesi, İzmir'in en eski kilisesidir.

Yapımı 1625 yılına kadar uzanmaktadır.Osmanlı Sultanı Kanuni Sultan Süleyman'ın müsaadesi ve Fransa Kralı XIII. Louis'in iradesi ile inşa edilmiş ve Kapusen Rahipleri'ne verilmiştir.

Kilise ve sonradan binaya eklenmiş olan manastır, 1688 yılında bir deprem geçirmiş ve sonra da yanmıştır. 1690 ve 1691 yıllarında Kilise ve müştemilatı yeniden inşa edilmiştir. 1742 yılında çıkan şiddetli bir yangında ne Kilise'ye ne de çevresindeki Fransız Mahallesi'ne bir zarar gelmemiştir.

 

Böylesine bir yangından kurtulmuş olmak, Aziz Polikarp'ın mucizesine bağlanır. 1763'te bir başka yangın daha çıkar. Manastır harap olur. Kilise'de ise önemli zararlar meydana gelir.

 

SUNAĞIN SÜSLÜ ARKALIĞI VE KUBBE

 

1774'te, Osmanlı makamları, binaların yeniden inşa edilmesi için izin verir. 1820'de Fransa Kralı XIII. Louis'in şerefine mermerden bir plaka monte edilmiştir. 1898'de Kilise genişletilir ve dekore edilir.

 

Aziz Polikarp 'ın yaşamının ve şehit oluşunun evrelerini tasvir eden freskler, geçen yüzyılın sonlarında İzmir'de yaşamış olan genç Fransız sanatçısı, ressam ve mimar Raymond Pere'nin eseridir.

 

Aziz Polikarp'ın şehit oluşunu tasvir eden freskin sol tarafında yer alan, elleri bağlı figür, Pere'nin kendisidir. Karşıyaka'daki Azize Helena Kilisesi'nin mimarı da Pere'dir. İzmir Konak Meydanı'nda bulunan Saat Kulesi, ise aynı sanatçının bir başka eseridir.

Aziz Polikarp Kilisesi ve Manastırı, 13 Eylül 1922'deki büyük yangında harap olmuş, 1929'da şimdiki haliyle yeniden inşa edilmiştir.